Jak se správně starat o stříbrné šperky?

 Magazín - Jak se starat o stříbrné šperky OLIVIE

 

Co dělat, aby si vaše šperky zachovaly jejich prvotní lesk? Možná vás to nikdy nenapadlo, ale o vaše milované šperky je třeba se příslušně starat. Mnoho každodenních činností ovlivňuje kvalitu vašeho šperku a pomalu ale jistě mu odebírají na kráse. My jsme tu pro vás, abychom vám pomohli je uchovat je jako nové!

 

1. Chemické prostředky

Co zní jako dostatečně odůvodněná záležitost, kterou by možná nemělo být třeba zmiňovat, ale my sami jsme se již spálili a zničili si tak pár prstýnků. Zda jsou to chemické čisticí prostředky, které vám váš šperk mohou zničit úplně, nebo jen pleťová voda, či lak na vlasy! Mohou způsobit nejen úplné zničení šperku, ale i jeho zmatnění, tedy ztrátu lesku, vyblednutí, či vypadnutí kamínků a vaše ozdoba najednou není taková třpytivá jako byla, když jste si ji poprvé nasadili. Všechny šperky proto bezpečně odložte do šperkovnice před tím, než se pustíte do velkého úklidu, čištění pleti, nebo upravování účesu.

 
2. Každodenní nošení?

To záleží především na typu šperku. Například stříbrné šperky se doporučují nosit často. Částečně to tak zabraňuje zmatnění, či oxidaci. U stříbrných šperků se dá toto zčernání způsobené oxidací snadno odstranit. Znovu si je však třeba dávat pozor na chemikálie, to platí vždy! Perly se nedoporučuje vystavovat příliš velkému teplu, protože mohou "vyschnout" a popraskat. Pro drahé kameny zase není dobré přílišné sluneční světlo, které může způsobit změnu jejich barvy. Musíme připomenout, že manuální práce není dobrá pro jakýkoliv druh šperku. Šperky jsou vyráběny z jemných kovů a tak je třeba je bezpečně uložit do šperkovnice před tím, než s prací začnete.

 
3. Jak čistit stříbrné šperky?

Nejlepší je jednou za čas svěřit svůj šperk do rukou profesionála, který nejlépe ví, co váš šperk potřebuje a jak mu napomoci k již možná zašlé slávě a lesku. No i mezi těmito sporadickými návštěvami byste se měli snažit starat o šperk sami. K čištění stříbra se používá speciální roztok na čištění šperků, který je běžně dostupný v drogeriích. Perly a drahé kameny se dají očistit ve vlažné mýdlové vodě. Snažte se je však potom hned nesahat. Počkejte dokud vyschnou, protože mokré jsou náchylnější na chycených nečistot. Každý drahý kamínek však snáší čištění jinak a pro každý je dobré něco jiného. Nastudujte si proto před čištěním, co můžete a co ne. Bílé zlato se doporučuje pozlatit, platinu přeleštit, pozlacené šperky nanovo pokovovat. K leštění zašlých stříbrných šperků je skvělé využít čistící hadřík na stříbro.

 

Tak jak se šperky starají o to, abychom za všech okolností zářily, i my se musíme starat o ně. Aby nám co nejdéle přinášely tolik radosti, kolik se jen dá a aby dělali radosti i dalším generacím. Proto doufáme, že tento článek a vy si budete dávat pozor na to, aby vaše šperky zůstaly co nejdéle v té nejlepší kondici.

x