Jak správně zvolit velikost prstenu?


Samozřejmě chápeme, že záležitost vybírání prstenu pro sebe, nebo jako dárek někomu, není zrovna nejjednodušší volbou. A když už se rozhoupeme ke koupi nějakého konkrétního motivu a provedení – největší problém nastává. Jakou velikost zvolit, aby prsten nebyl příliš těsný nebo naopak příliš volný? Přinášíme vám nejen návod, který vám rozhodování snad usnadní, ale také i základní informace o kamenech, se kterými se především v našem e-shopu můžete setkat.

Určitě vlastníte alespoň jeden prstýnek, nebo jste si od někoho kdy zkoušeli, který vám byl či je velikostně dobrý. Na tento prsten, který nosíte, si položte pravítko a změřte jeho vnitřní průměr. Naměříte-li např. 1,7 cm, jedná se o velikost číslo 7. Ve chvíli, kdy naměříte 2,1 cm, velikost se rovná 11. Zde ještě pro jistotu přikládáme přesné rozměry a označení, aby nedocházelo k nedorozumění.

Dámská velikost Vnitřní průměr prstenu v cm EU velikost (obvod)
5 1,5 47-50
6 1,6 51-53
7 1,7 54-56
8 1,8 57-58
9 1,9 59-61
10 2,0 62-64
11 2,1 65-67
12 2,2 68-71

KAMENY UŽÍVANÉ VE ŠPERKAŘSTVÍ

Zirkon

Nejčastěji se brousí do oválných nebo kulatých tvarů, někdy se používá i diamantový brus. Většinou pocházejí z nalezišť na Srí Lance, v Barmě a v Thajsku.  Jedná se o chemickou sloučeninu, na rozdíl od diamantu, který je přírodního původu. Zirkony jsou navíc samozřejmě křehčí a měkčí než diamanty, svou tvrdostí se blíží tvrdosti rubínu nebo safíru. Kubický zirkon je nejlepší alternativou diamantu.

Krystal

Krystal používaný ve šperkařství je syntetický kámen, který svým složením odpovídá sklu, tzv. vybroušené sklo. Šperky vyrobené z krystalu jsou sice levnější, ale také mají kratší životnost. Oproti tomu šperky vyrobené ze zirkonu jsou dražší, nicméně jejich životnost je mnohonásobně vyšší.

 

Krystaly Swarovski

Vzhled a lesk Swarovského křišťálů ovlivňuje jejich povrchová úprava. Již v roce 1956 firma přichází s povrchovou úpravou Aurora Borealis (AB), který je zároveň jedním z nejpopulárnějších a dodává sklu pohádkový duhový povrch. Existují další nátěry, mezi kterými například můžeme hledat Aurum, Dorado či Volcano. Tyto nátěry se mohou i násobit, pro větší efekt.

Polodrahokamy

Do této kategorie můžeme zařadit minerály, nesplňující jednu nebo více z podmínek, určujících jejich zařazení mezi drahokamy. Jejich cena se pak liší podle barvy, nebo aktuální módy. Mezi nejznámější patří třeba achát, ametyst, jadeit, onyx, opál nebo tyrkys.

Další otázky, například ohledně stříbra a jeho kvality, vám snad pomůže zodpovědět FAQ.
Tabulka velikostí