Nejkrásnější šperky z perel na světě

 
 

Perly jsou hojně využívány ve šperkařství. Ať už ty vzácnější, přírodní, nebo uměle vytvořené v chovech. Jedno je ale jisté. Jsou překrásné, jsou drahé a hlavně bychom všechny dámy určitě alespoň jeden pravý, perlový náhrdelník chtěly! V tomto článku se dozvíte původ perel, jak vznikají, jaké faktory se podílejí na určení jejich ceny a přečtete si o nejdražší nalezené perle světa.
 

Jak už tedy bylo řečeno, nejcennější perly jsou ty přírodní. Vznikají tak, že do schránky ústřice se dostane nějaké cizí tělísko, třeba zrnko písku. Ta se pak jako živý organismus proti tomuto tělísku začne bránit tím způsobem, že začne vylučovat perleťovou hmotu, která ono zrnko začne obalovat. Tak vzniká samotná perla, která může vznikat i několik let.


U uměle vytvořených perel je tato ,náhoda‘ potlačena a cizí těleso je do ústřic vpravováno záměrně. A dokonce ve sladkovodních perlorodkách může růst až 20 perel současně. Díky tomu ovšem nejsou tak ojedinělé a jsou mnohem levnější.
 
Faktory, které ovlivňují samotnou cenu perly, jsou barva, velikost, váha a poškození.  Mezi nejvzácnější na světě pak patří černé perly, tzv. tahitské, z jižního Pacifiku. Tento druh vzniká z kulatého jádra rostoucího v gonádu, což je pohlavní žláza měkkýše zvaného Pinctada Margaritifera. Tyto lastury jsou mnohem větší – dosahují velikosti okolo 30 cm a vážit mohou kolem 4,5 kg!

Jak se správně starat o perly?
Abyste se vyhnuli poškození nebo přílišnému opotřebování šperků, je třeba brát v potaz to, že se jedná o organické prvky. Proto je chraňte před chemickými a kosmetickými přípravky jako jsou parfémy, spreje na vlasy či deodoranty. Vždycky si perly nasazujte až jako finální, poslední krok. Dále je také skladujte ve šperkovnicích a ošetřujte je měkkou látkou určenou speciálně pro šperky. Nepodceňujte ale péči odborníka – alespoň jednou ročně si nechte perly ošetřit přímo u specialisty.

Nejdražší perla světa
Tento skvost nalezl filipínský rybář asi v roce 2006. Perla měřila okolo 61 cm, nacházela se v obří lastuře a vážila téměř 35 kilogramů! Je ceněná na 100 milionů dolarů. Nedostala sice žádné jméno, ale překonala tzv. Perlu Alláhovu, která byla do té doby na výslunní se svou cenou 35 milionů dolarů a vážila ,pouhých‘ 7 kilogramů.
 

x