Víte, co kupujete? Aneb stručně o stříbru


Spousta z nás při hledání správného dárku zvolí šperk. Šperky jsou krásné, působí luxusním dojmem, některé ani nejsou tak nákladné pro vaši peněženku, a to převážně bižuterie, chirurgická ocel nebo právě stříbro. Stříbrné šperky jsou většinou označeny číslem 925, víte ale co to vůbec znamená? 

Že chemická značka stříbra je Ag, to asi zná většina z nás. Také to, že stříbro je měkký kov bílé barvy, jenž je využívám člověkem již od starověku. Historicky nejstarší stříbrný důl byl ve Stříbře, těžba je zde doložena od roku 1188. Dost historie, v čem všem můžete stříbro najít?

Využití:

Možná se budete divit, ale stříbro se najde zaručeně v každé domácnosti. Například velmi tenká vrstva stříbra se využívá jako záznamové médium na CD a DVD kompaktních discích. Stříbro disponuje vysokou optickou odrazivostí, proto se také využívá při výrobě kvalitních zrcadel. Z tohoto kovu se razily také stříbrné peníze. A co takhle šperky?

Stříbro ve šperkařství:

Stříbro je velmi kujné, má vysoký lesk a je chemicky stále, což jsou vlastnosti, které ho předurčují jako velmi vhodný materiál na výrobu šperků. Je sice lacinější než zlato, ale je také velmi kvalitním kovem, který se hodí jako dárek pro různé příležitosti.

Ryzost stříbra:

Dostáváme se tedy ke značce 925, kterou disponuje většina stříbrných šperků. Ryzost stříbra označuje obsah čistého drahého kovu ve slitině, ze které je daný šperk vyroben. Ryzost se vždy označuje v tisícinách (1/1000). Obsah ryzího stříbra ve šperku udává tzv. ryzostní značka. Nejčastěji se můžete setkat se stříbrem o ryzosti 925/1000, tedy sterlingovým stříbrem.

  • ryzí stříbro: jeho ryzost se pohybuje na úrovni .999, což znamená, že obsahuje celých 99,99 % stříbra. Je výjimečně lesklé, avšak na výrobu pravidelně nošených šperků se nehodí, jelikož je velmi měkké. Využívá se spíše jako investiční stříbro a na výrobu pamětních mincí a medailí.
  • sterlingové stříbro: označuje slitinu kovu, která obsahuje 92,5 % stříbra a 7,5 % příměsi, nejčastěji mědi. 925 je tedy ryzost daného stříbrného šperku. Pokud tedy váš šperk je označen puncovní značkou 925, můžete si být jisti, že je to kvalitní a nejběžnější používané stříbro.

A vy už máte svůj stříbrný šperk? :-)

.
x