O stříbru

Čisté stříbro obsahuje 99,9% skutečného stříbra (999/1000). K výrobě často nošených šperků se nehodí, protože je velmi měkké. Využívá se spíše jako investiční stříbro a na výrobu pamětních mincí a medailí. Pro větší odolnost a tvrdost se do čistého stříbra často přidává měď  a vzniká tzv. „sterlingové stříbro“, což je stříbrná slitina ryzosti 925/1000. Jedná se o velmi kvalitní stříbro. U nás se vyrábějí a kupují šperky převážně z této slitiny kovu, která obsahuje 92,5 % stříbra a 7,5 % příměsi, nejčastěji mědi. Chemická značka Ag (Argentum) je měkký kov bílé barvy.  

Povrchové úpravy stříbra:

1) Rhodiování

Rhodiování je druh povrchové úpravy šperku, kdy se na stříbro nanese tenká vrstva rhodia. Rhodium je tvrdší než stříbro. U stříbra je rhodiování především praktickou záležitostí. Eliminuje se tím totiž oxidace, tzv. černání stříbra. Díky rhodiování mají šperky mnohem větší odolnost a delší životnost. Rhodiovaný šperk je odolnější proti otěru, poškrábání a proti působení chemických látek, než jen vyleštěné stříbro. Rhodiovaný povrch je antialergetický. Výhodou rhodia je jeho velmi podobná barva, jako je barva stříbra. Péče o rhodiované šperky je nenáročná, stačí je jemně přeleštit suchým flanelem, aby na nich neulpívala nečistota. Pokud se vrstva rhodia ošoupe, je možné nechat šperk v klenotnické dílně znovu porhodiovat.

2) Oxidace

Oxidace je chemický proces, který dodává šperkům zastaralý vzhled. Zoxidované šperky jsou stále populárnější. Z estetického hlediska se šperky oxidují s cílem získat starý optický vzhled. Například kov, který má vryté písmo a je oxidováno, bude mít vrytou část zčernalou, to zvýrazní kontrast a slova budou více čitelná. Oxidace je dokončovací práce, v tomto případě se nejedná o nátěr či povlak.

3) E-pokrytí (e-nátěr, e-coating)

Jedná se o ochrannou povrchovou úpravu, kdy tato metoda využívá elektrický proud k nátěru kovového povrchu organickým lakem. Čirá lakovaná vrstva poskytuje stříbru ochranu proti poškrábání a zvyšuje životnost lesku stříbrného šperku.  Pokryje se tak každá skulinka. Šperky pokryté touto metodou mají teplejší tón než rhodiované stříbro a zanechávají si svou přirozenou krásu bez obav z poškození.

4) Stříbření

Stříbření je stoprocentní stříbrná vrstva, která je aplikována na pevnou stříbrnou základnu s cílem poskytnout danému kovu dlouhodobý lesk a extra ochranu proti poškrábání a každodennímu použití. Tato vrstva, není-li uvedeno jinak, je 1 mikrometr silná, avšak v některých případech lze použít silnější vrstvu, která sahá až do 2 mikrometrů. Obecně se na kov nanáší také tzv. e-nátěr, který je aplikován na samotný stříbrný povlak. Chrání tak šperk od toho, aby byl matný a zůstal zářivě čistý. Výše naleznete více informací o elektrickém nátěru.

5) Zlacení

Zlacení je metoda ukládání tenké vrstvy zlata na povrch stříbrné základny chemickým nebo elektrickým způsobem. Nejčastěji se setkáme se zlacením žlutým a růžovým zlatem.

6) Platina

Stříbrné šperky pokryté vrstvou platiny. Povrchová úprava platinou, je ta nejlepší úprava, jaké stříbrné šperky můžou mít. Platina prodlužuje jejich životnost a dodává jim krásný vzhled.

 

Jak prodloužit životnost pokovených šperků?

Ačkoliv se jedná o moderní pokročilé metody pokovení, stále platí pravidlo, že je jedná pouze o povrchovou úpravu. Odolnost povrchové úpravy proti opotřebení (otěru) je různá a je závislá především na tom, jak je s pokovených šperkem zacházeno. Lze předpokládat, že časem dojde k prodření povrchové úpravy na základní materiál. Tomu nelze dlouhodobě zabránit žádnou výrobní technologií.

Životnost pozlacení zkracují nejrůznější parfémy, líčidla a laky na vlasy, tedy obecně kosmetika. Chemické látky, které jsou v nich obsažené, mohou narušit a v horším případě i poškodit povrchovou úpravu šperku.  Pokud se chystáte do společnosti, je vhodné provést nejprve veškeré kosmetické úpravy a až následně se ozdobit šperky. Po návratu domů,  nejprve odložte šperky a poté se odličte.

Také spaní, sportování nebo fyzická námaha mohou šperk mechanicky nebo povrchově poškodit. Vaše stříbrné šperky doporučujeme na noc odkládat a nespat s nimi, značně tak snížíte riziko poškození šperku nebo vašeho poranění. 

Změna vzhledu nebo narušení pozlaceného povrchu jednotlivých součástek může nastat u osob s agresivním potem nebo u osob užívajících léky.

Šperky ukládejte do šperkovnice, kde budou chráněny proti všem vlivům světla a vlhkosti. 

Zlacené šperky nepatří do vody, před koupelí je odložte. A to nejen doma ve vaně, ale i v bazénu nebo u moře. Na místech s výskytem síry, hlavně v lázních či u minerálních pramenů, šperky rovněž nepoužívejte. Chlór, sůl i vonné koupelové oleje šperky znehodnocují, stejně tak jako přímé slunce (dlouhodobé opalování).

 

Jak pečovat o své stříbrné šperky:

Největším nepřítelem stříbrných šperků jsou chemické látky. Důležité je vyhnout se jakýmkoliv chemikáliím používaných v domácnosti, např. chloru nebo čpavku. Šperky by se neměly dostat do styku ani s chlorovanou vodou na koupalištích. Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, laky na vlasy, krémy, parfémy, odličovací přípravky nebo make-up. 

Stříbro je náchylné k černání povrchu, což je vyvolané oxidací na vzduchu nebo příliš kyselým pH faktorem vaší pokožky a vylučovaného potu. Uchovávejte je vždy oddělené od jiných šperků. Pokud je zrovna nenosíte, doporučujeme šperky uschovat do pytlíku na šperky nebo uložit do šperkovnice. Nejlepší způsob jak stříbrné šperky udržet v dobrém stavu je neustále je nosit. Vlhkost a uskladnění stříbra na vzduchu může vést k matování (oxidaci). Důsledkem je načernalá barva, která se objeví na povrchu šperků.

Nejoblíbenější variantou čištění stříbra je používání speciální čistič stříbra. Použít lze také čistící hadřík určený na stříbro. Svůj oblíbený šperk můžete také odnést do klenotnictví, kde čištění provádějí vesměs na počkání.

 

Černá stříbro?

Dozvíte se ZDE:  Černají stříbrné šperky?

 

Co je to punc a co znamenají jednotlivé značky:

Olivie.cz je specialistou v oblasti prodeje stříbrných šperků ryzosti 925/1000. Nabízíme šperky za příjemné internetové ceny a ve špičkové kvalitě. Jsme registrováni u Puncovního úřadu ČR a garantujeme pravost drahých kovů! O naší registraci se můžete přesvědčit zde: PUNCOVNÍ ÚŘAD - ZLATNÍCI. Naše společnost Moje OLIVIE s.r.o. je registrována u puncovního úřadu v Praze pod registračním číslem 12308.

Stříbrné šperky o hmotnosti nad 3,49 gramů musí být navíc ze zákona opuncovány státní puncovní značkou (kamzík). Toto puncování provádí Puncovní úřad ČR, v jehož kompetenci je i provádět kontroly u obchodníků. Vyražené puncy jsou grafické symboly, které udávají, jaká je ryzost stříbra. Dodáváme kvalitní stříbrné šperky s puncem.

Puncování šperků i komponentů z drahých kovů upravuje puncovní zákon č. 539/1992 Sb.. Ryzost označuje obsah čistého drahého kovu ve slitině, ze které je daný komponent či šperk vyroben. Ryzost se vždy vyjadřuje v tisícinách (1/1000). Obsah ryzího stříbra ve šperku, komponentu či řetízku udává tzv. ryzostní značka. Nejčastěji se můžete setkat se stříbrem o ryzosti 925/1000, jež můžete znát též pod názvem sterlingové stříbro. Tato klenotnická slitina obsahuje 92,5 % ryzího stříbra a zbylých 7,5 % obsahu tvoří nejčastěji měď.

Na každém šperku můžete najít několik různých značek - ryzostní, výrobní nebo odpovědnostní a státní puncovní značku. Ryzostní a výrobní značky dávají na šperk sami výrobci. Odpovědnostní značky razí dovozci a státní puncovní značku může dát na šperk pouze puncovní úřad a plní funkci hlavní kontroly. Každá značka má svůj význam a sděluje vám o šperku jiné informace.

Puncovní úřad spadá do státní správy a jeho hlavní náplní je kontrola ryzosti drahých kovů. Právě tato činnost důkladně prověřuje výrobce i obchodníky se šperky. V rámci kontrol se  mimo jiné provádí také chemické analýzy a jiné specifické testování šperků. Odpovědnostní značky pomáhají najít výrobce nebo dovozce šperků.  Vyražení těchto značek na zboží si zajišťuje výrobce nebo dovozce sám. V Česku se téměř vždy odpovědnostní značky vyznačují dvěma nebo třemi písmeny, často iniciálami společnosti.

Odpovědnostní značka společnosti Moje OLIVIE s.r.o. je MOL:

MOL

Šperky, v podlimitní hmotnosti, která je u stříbra do 3,49 gramy, kontrole puncovního úřadu nepodléhají. Nemusí tedy být označené státní puncovní značkou, ale je u nich povinné označení puncem ryzosti.

Stříbrné šperky o váze nad 3,49 gramy se musí dle puncovního zákona předložit ke kontrole Puncovnímu úřadu. Náušnice se váží každý kus zvlášť, stejně tak i řetízky s odnímatelnými přívěsky. Šperky musí být nejprve označeny ryzostní a odpovědnostní značkou a poté předloženy ke kontrole puncovnímu úřadu, které je označí státní puncovní značkou. Pro šperky ryzosti 925/1000 je to punc s hlavou kamzíka a číslicí 2.

 

 

 
.