O stříbru

Čisté stříbro obsahuje 99,9% skutečného stříbra (999/1000). K výrobě často nošených šperků se nehodí, protože je velmi měkké. Využívá se spíše jako investiční stříbro a na výrobu pamětních mincí a medailí. Pro větší odolnost a tvrdost se do čistého stříbra často přidává měď  a vzniká tzv. „sterlingové stříbro“, což je stříbrná slitina ryzosti 925/1000. Jedná se o velmi kvalitní stříbro. U nás se vyrábějí a kupují šperky převážně z této slitiny kovu, která obsahuje 92,5 % stříbra a 7,5 % příměsi, nejčastěji mědi. Chemická značka Ag (Argentum) je měkký kov bílé barvy.  

Povrchové úpravy stříbra:

1) Rhodiování

Rhodiování je druh povrchové úpravy šperku, kdy se na stříbro nanese tenká vrstva rhodia. Rhodium je tvrdší než stříbro. U stříbra je rhodiování především praktickou záležitostí. Eliminuje se tím totiž oxidace, tzv. černání stříbra. Díky rhodiování mají šperky mnohem větší odolnost a delší životnost. Rhodiovaný šperk je odolnější proti otěru, poškrábání a proti působení chemických látek, než jen vyleštěné stříbro. Rhodiovaný povrch je antialergetický. Výhodou rhodia je jeho velmi podobná barva, jako je barva stříbra. Péče o rhodiované šperky je nenáročná, stačí je jemně přeleštit suchým flanelem, aby na nich neulpívala nečistota. Pokud se vrstva rhodia ošoupe, je možné nechat šperk v klenotnické dílně znovu porhodiovat.

2) Oxidace

Oxidace je chemický proces, který dodává šperkům zastaralý vzhled. Zoxidované šperky jsou stále populárnější. Z estetického hlediska se šperky oxidují s cílem získat starý optický vzhled. Například kov, který má vryté písmo a je oxidováno, bude mít vrytou část zčernalou, to zvýrazní kontrast a slova budou více čitelná. Oxidace je dokončovací práce, v tomto případě se nejedná o nátěr či povlak.

3) E-pokrytí (e-nátěr, e-coating)

Jedná se o ochrannou povrchovou úpravu, kdy tato metoda využívá elektrický proud k nátěru kovového povrchu organickým lakem. Čirá lakovaná vrstva poskytuje stříbru ochranu proti poškrábání a zvyšuje životnost lesku stříbrného šperku.  Pokryje se tak každá skulinka. Šperky pokryté touto metodou mají teplejší tón než rhodiované stříbro a zanechávají si svou přirozenou krásu bez obav z poškození.

4) Stříbření

Stříbření je sto procentní stříbrná vrstva, která je aplikována na pevnou stříbrnou základnu s cílem poskytnout danému kovu dlouhodobý lesk a extra ochranu proti poškrábání a každodennímu použití. Tato vrstva, není-li uvedeno jinak, je 1 mikrometr silná, avšak v některých případech lze použít silnější vrstvu, která sahá až do 2 mikrometrů. Obecně se na kov nanáší také tzv. E-nátěr, který je aplikován na samotný stříbrný povlak. Chrání tak šperk od toho, aby byl matný a zůstal zářivě čistý. Výše naleznete více informací o elektrickém nátěru.

5) Zlacení

Zlacení je metoda ukládání tenké vrstvy zlata na povrch stříbrné základny chemickým nebo elektrickým způsobem.

 

Jak prodloužit životnost pokovených šperků?

Ačkoliv se jedná o moderní pokročilé metody pokovení, stále platí pravidlo, že je jedná pouze o povrchovou úpravu. Odolnost povrchové úpravy proti opotřebení (otěru) je různá a je závislá především na tom, jak je s pokovených šperkem zacházeno. Lze předpokládat, že časem dojde k prodření povrchové úpravy na základní materiál. Tomu nelze dlouhodobě zabránit žádnou výrobní technologií.

Životnost pozlacení zkracují nejrůznější parfémy, líčidla a laky na vlasy, tedy obecně kosmetika. Chemické látky, které jsou v nich obsažené, mohou narušit a v horším případě i poškodit povrchovou úpravu šperku.  Pokud se chystáte do společnosti, je vhodné provést nejprve veškeré kosmetické úpravy a až následně se ozdobit šperky. Po návratu domů,  nejprve odložte šperky a poté se odličte.

Také spaní, sportování nebo fyzická námaha mohou šperk mechanicky nebo povrchově poškodit.

Změna vzhledu nebo narušení pozlaceného povrchu jednotlivých součástek může nastat u osob s agresivním potem nebo u osob užívajících léky.

Šperky ukládejte do šperkovnice, kde budou chráněny proti všem vlivům světla a vlhkosti. 

Zlacené šperky nepatří do vody, před koupelí je odložte. A to nejen doma ve vaně, ale i v bazénu nebo u moře. Na místech s výskytem síry, hlavně v lázních či u minerálních pramenů, šperky rovněž nepoužívejte. Chlór, sůl i vonné koupelové oleje šperky znehodnocují, stejně tak jako přímé slunce (dlouhodobé opalování).

 

Jak pečovat o své stříbrné šperky:

Největším nepřítelem stříbrných šperků jsou chemické látky. Důležité je vyhnout se jakýmkoliv chemikáliím používaných v domácnosti, např. chloru nebo čpavku. Šperky by se neměly dostat do styku ani s chlorovanou vodou na koupalištích. Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, laky na vlasy, krémy, parfémy, odličovací přípravky nebo make-up. 

Stříbro je náchylné k černání povrchu, což je vyvolané oxidací na vzduchu nebo příliš kyselým pH faktorem vaší pokožky a vylučovaného potu. Uchovávejte je vždy oddělené od jiných šperků. Pokud je zrovna nenosíte, doporučujeme šperky zabalit do čistícího hadříku nebo uložit do šperkovnice. Nejlepší způsob jak stříbrné šperky udržet v dobrém stavu je neustále je nosit. Vlhkost a uskladnění stříbra na vzduchu může vést k matování (oxidaci). Důsledkem je načernalá barva, která se objeví na povrchu šperků.

Nejoblíbenější variantou čištění stříbra je používání speciálního roztoku (Ag roztok), který je běžně k sehnání ve většině drogérií. Použít lze také čistící hadřík určený na stříbro. Svůj oblíbený šperk můžete také odnést do klenotnictví, kde čištění provádějí vesměs na počkání.

 

Co je to punc a co znamenají jednotlivé značky:

Olivie.cz je specialistou v oblasti prodeje stříbrných šperků ryzosti 925/1000. Nabízíme šperky za příjemné internetové ceny a ve špičkové kvalitě. Jsme registrováni u Puncovního úřadu ČR a garantujeme pravost drahých kovů! O naší registraci se můžete přesvědčit zde: PUNCOVNÍ ÚŘAD - ZLATNÍCI. Naše společnost Moje OLIVIE s.r.o. je registrována u puncovního úřadu v Praze pod registračním číslem 12308.

Stříbrné šperky o hmotnosti nad 3,49 gramů musí být navíc ze zákona opuncovány státní puncovní značkou (kamzík). Toto puncování provádí Puncovní úřad ČR, v jehož kompetenci je i provádět kontroly u obchodníků. Vyražené puncy jsou grafické symboly, které udávají, jaká je ryzost stříbra. Dodáváme kvalitní stříbrné šperky s puncem.

Puncování šperků i komponentů z drahých kovů upravuje puncovní zákon č. 539/1992 Sb.. Ryzost označuje obsah čistého drahého kovu ve slitině, ze které je daný komponent či šperk vyroben. Ryzost se vždy vyjadřuje v tisícinách (1/1000). Obsah ryzího stříbra ve šperku, komponentu či řetízku udává tzv. ryzostní značka. Nejčastěji se můžete setkat se stříbrem o ryzosti 925/1000, jež můžete znát též pod názvem sterlingové stříbro. Tato klenotnická slitina obsahuje 92,5 % ryzího stříbra a zbylých 7,5 % obsahu tvoří nejčastěji měď.

Na každém šperku můžete najít několik různých značek - ryzostní, výrobní nebo odpovědnostní a státní puncovní značku. Ryzostní a výrobní značky dávají na šperk sami výrobci. Odpovědnostní značky razí dovozci a státní puncovní značku může dát na šperk pouze puncovní úřad a plní funkci hlavní kontroly. Každá značka má svůj význam a sděluje vám o šperku jiné informace.

Puncovní úřad spadá do státní správy a jeho hlavní náplní je kontrola ryzosti drahých kovů. Právě tato činnost důkladně prověřuje výrobce i obchodníky se šperky. V rámci kontrol se  mimo jiné provádí také chemické analýzy a jiné specifické testování šperků. Odpovědnostní značky pomáhají najít výrobce nebo dovozce šperků.  Vyražení těchto značek na zboží si zajišťuje výrobce nebo dovozce sám. V Česku se téměř vždy odpovědnostní značky vyznačují dvěma nebo třemi písmeny, často iniciálami společnosti.

Odpovědnostní značka společnosti Moje OLIVIE s.r.o. je MOL:

MOL

Šperky, v podlimitní hmotnosti, která je u stříbra do 3,49 gramy, kontrole puncovního úřadu nepodléhají. Nemusí tedy být označené státní puncovní značkou, ale je u nich povinné označení puncem ryzosti.

Stříbrné šperky o váze nad 3,49 gramy se musí dle puncovního zákona předložit ke kontrole Puncovnímu úřadu. Náušnice se váží každý kus zvlášť, stejně tak i řetízky s odnímatelnými přívěsky. Šperky musí být nejprve označeny ryzostní a odpovědnostní značkou a poté předloženy ke kontrole puncovnímu úřadu, které je označí státní puncovní značkou. Pro šperky ryzosti 925/1000 je to punc s hlavou kamzíka a číslicí 2.