O stříbru

- chemická značka Ag (Argentum) je měkký kov bílé barvy, jenž je používán člověkem již od starověku. Významná ložiska stříbra byla v minulosti vytěžena i na našem území. Nejdůležitější stříbronosnou lokalitou byla Příbram a Kutná Hora. Historicky nejstarší stříbrný důl byl ve Stříbře, těžba je zde doložena již v roce 1188.

Využití: 

Velmi tenká vrstva kovového stříbra se využívá jako záznamové médium na CD a DVD kompaktních discích. Vrstva stříbra se vakuově nanáší na plastovou podložku a po překrytí další plastovou vrstvou se na ni zaznamenávají stopy generované laserem, které poté slouží i pro čtení uloženého záznamu.

Vysoké optické odrazivosti stříbra se již po dlouhou dobu využívá při výrobě kvalitních zrcadel. Tenka vrstva stříbra je zde nanášena na skleněnou podložku a druhou skleněnou deskou je chráněna proti korozi atmosférickými plyny.

Stříbro a mince z něj ražené byly po tisíciletí rozšířeným platidlem. Pro měkkost stříbra se z něj velice dobře razily stříbrné peníze.

Stříbro ve šperkařství:

Stříbro je velmi kujné, podobně jako zlato, je ale relativně tvrdší a lacinější. Má vysoký lesk a je chemicky stálé, což jsou vlastnosti, které ho předurčují jako velmi vhodný materiál na výrobu šperků. Stříbro je levný a přitom kvalitní kov, který se hodí jako dárek pro různé příležitosti. 

Ryzost stříbra:

  • ryzí stříbro: jeho ryzost se pohybuje na úrovní .999 a je výjimečné lesklé. Na výrobu pravidelně nošených šperků se nehodí, jelikož je velmi měkké. Využívá se spíš jako investiční stříbro a na výrobu pamětních mincí a medailí.
  • sterlingové stříbro: toto označení se používá především v anglicky a německy mluvicích zemích a označuje velmi kvalitní stříbro. Je to slitina kovu, která obsahuje 92,5 % stříbra a 7,5 % příměsi, nejčastěji mědi. Obsah mědi ve slitině je příčinou tmavnutí stříbrných šperků na vzduchu.

 

Povrchové úpravy stříbra:

1) E-pokrytí (e-coating)

Jedná se o ochranný povlak. Tato metoda využívá elektrický proud k nátěru kovového povrchu organickým lakem. Čirá lakovaná vrstva poskytuje stříbru ochranu proti poškrábání a zvyšuje životnost lesku stříbrného šperku.  Pokryje se tak každá skulinka. Šperky pokryté touto metodou mají teplejší tón než rhodiované stříbro a zanechávají si svou přirozenou krásu bez obav z poškození.

2) Rhodiování

Rhodiování je druh povrchového pokovování, kdy se na jakýkoliv kovový (nebo pokovený) předmět nanese tenká vrstva rhodia. Rhodium je bílý, tvrdý, nealergenní a vysoce lesklý kov. V menší míře se používá i k samotné výrobě šperků – ceny rhodiových prstenů jsou však mnohonásobně vyšší než u zlatých prstenů, a to hlavně díky vzácnosti tohoto kovu. Mnohem častěji se ale využívá právě k dodání vyššího lesku u šperků z dalších bílých kovů.  Stříbro na vzduchu normálně oxiduje, ztrácí tedy svůj lesk a získává načernalou barvu. Díky rhodiování mají šperky mnohem větší odolnost, vyšší lesk a delší životnost. Rhodium může být také označeno jako antioxidační úprava.

3) Oxidace

Divili jste se, že některé naše stříbrné šperky mají šedivý až načernalý vzhled? Tohoto efektu je dosaženo díky chemickému procesu - oxidací, který dodává šperkům zastaralý nádech. 

5) Zlacení / stříbření / růžové zlacení

Tyto druhy povrchové úpravy šperků představují nakládání tenké vrstvy různých slitin, zlata nebo stříbra chemickým nebo elektrickým způsobem na šperky pro větší odolnost, lesk a estetičnost.

Jak pečovat o své stříbrné šperky:

Největším nepřítelem stříbrných šperků jsou chemické látky. Důležité je vyhnout se jakýmkoliv chemikáliím používaných v domácnosti, např. chloru nebo čpavku. Šperky by se neměly dostat do styku ani s chlorovanou vodou na koupalištích. Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, laky na vlasy, krémy, parfémy, odličovací přípravky nebo make-up. 

Stříbro je náchylné k černání povrchu, což je vyvolané oxidací na vzduchu nebo příliš kyselým pH faktorem vaší pokožky a vylučovaného potu. Uchovávejte je vždy oddělené od jiných šperků. Pokud je zrovna nenosíte, doporučujeme šperky zabalit do čistícího hadříku nebo uložit do šperkovnice. Nejlepší způsob jak stříbrné šperky udržet v dobrém stavu je neustále je nosit. Vlhkost a uskladnění stříbra na vzduchu může vést k matování (oxidaci). Důsledkem je načernalá barva, která se objeví na povrchu šperků.

Nejoblíbenější variantou čištění stříbra je používání speciálního roztoku (Ag roztok), který je běžně k sehnání ve většině drogérií. Použít lze také čistící hadřík určený na stříbro. Další variantou je čištění roztokem vody a prášku do pečiva, vody a jedlé sody nebo bílou zubní pastou, případně popelem. Nejedná se o žádnou fámu, je to skutečně tak. Popel stačí nasypat do mírně navlhčeného hadříku a šperk velmi jemným tlakem otírat. Svůj oblíbený šperk můžete také odnést do klenotnictví, kde čištění provádějí vesměs na počkání.

Co je to punc a co znamenají jednotlivé značky:

Puncování šperků i komponentů z drahých kovů upravuje puncovní zákon č. 539/1992 Sb.. Ryzost označuje obsah čistého drahého kovu ve slitině, ze které je daný komponent či šperk vyroben. Ryzost se vždy vyjadřuje v tisícinách (1/1000). Obsah ryzího stříbra ve šperku, komponentu či řetízku udává tzv. ryzostní značka. Nejčastěji se můžete setkat se stříbrem o ryzosti 925/1000, jež můžete znát též pod názvem sterlingové stříbro. Tato klenotnická slitina obsahuje 92,5 % ryzího stříbra a zbylých 7,5 % obsahu tvoří nejčastěji měď.

Povinně musí být značeno puncem stříbrné zboží, které váží více než 3,49 gramů. Lehčí komponenty či šperky spadají do kategorie podlimitního zboží. To by ovšem mělo být označeno alespoň ryzostní značkou. Výjimku pak tvoří drobné komponenty, kde není značení ryzostní značkou z technologických důvodů možné. 

Na každém šperku můžete najít několik různých značek - ryzostní, výrobní nebo odpovědnostní a státní puncovní značku. Ryzostní a výrobní značky dávají na šperk sami výrobci. Odpovědnostní značky razí dovozci a státní puncovní značku může dát na šperk pouze puncovní úřad a plní funkci hlavní kontroly. Každá značka má svůj význam a sděluje vám o šperku jiné informace.

Puncovní úřad spadá do státní správy a jeho hlavní náplní je kontrola ryzosti drahých kovů. Právě tato činnost důkladně prověřuje výrobce i obchodníky se šperky. V rámci kontrol se  mimo jiné provádí také chemické analýzy a jiné specifické testování šperků. Naše společnost Moje OLIVIE s.r.o. je registrována u puncovního úřadu v Praze pod registračním číslem 12308.

Odpovědnostní značky pomáhají najít výrobce nebo dovozce šperků.  Vyražení těchto značek na zboží si zajišťuje výrobce nebo dovozce sám. V Česku se téměř vždy odpovědnostní značky vyznačují dvěma nebo třemi písmeny, často iniciálami společnosti.

Odpovědnostní značka společnosti Moje OLIVIE s.r.o. je MOL:

MOL

Šperky, v podlimitní hmotnosti, která je u stříbra 3 gramy, kontrole puncovního úřadu nepodléhají, nemusí tedy být označené státní puncovní značkou, ale je u nich povinné označení ryzostní a odpovědnostní značkou.

Stříbrné šperky o váze nad 3 gramy se musí dle puncovního zákona předložit ke kontrole Puncovnímu úřadu a musí být nejprve označeny ryzostní a odpovědnostní značkou a poté předloženy ke kontrole puncovnímu úřadu, které je označí státní puncovní značkou. Pro šperky ryzosti 925/1000 je to punc s hlavou kamzíka a číslicí 2.

 Vyobrazení-českých-puncovních-značek