Typy zapínání náušnic

Volba správného typu zapínání je při nákupu náušnic zásadní. A protože existuje celá řada typů zapínání, je před nákupem náušnic vhodné se seznámit alespoň s těmi nejběžnějšími. V tomto článku naleznete informace o typech zapínání, s kterými se setkáte na našem e-shopu. Také se dozvíte jejich pro a proti a pro koho jsou dané typy nejvhodnější.

PUZETA  

Nejpopulárnější typ náušnic. Díky jednoduchosti konstrukce je tento typ zapínání používán u většiny druhů náušnic menších rozměrů. Výhodou puzet je jednoduchost zapínání, kdy stačí pouze navléknout puzetu zezadu ušní dírky na tyčinku náušnic. S náušnicemi je tedy velmi lehká manipulace. 

Nevýhodou jednoduchosti konstrukce zapínání je fakt, že se puzety také snadno sundávají - může dojít k neúmyslnému sundání puzety, například při zavadění o oděv, což může vést k případné ztrátě puzety a náušnic. Nicméně, na většině tyčinek je drážka, která brání puzetě v pohybu. Riziko ztráty puzety je samozřejmě větší u dětí. Pro děti jsou vhodnou alternativou náušnice na šroubek

5358 Náušnice

Puzetové náušnice najdete ZDE

ŠROUBKOVÉ ZAPÍNÁNÍ

Tento druh zapínání se velmi podobá tomu puzetovému, ale s rozdílem, že u toho šroubkového jsou na tyčince náušnice závity. Z tohoto důvodu je nasazování a sesazování náušnic sice pomalejší, ale rozhodně nehrozí vypadnutí a ztráta náušnic. Zapínání na šroubek je vhodné pro děti, jelikož je označováno za jedno z nejbezpečnější.

5401 náušnice OPAL na šroubek

Náušnice se zapínáním na šroubek naleznete ZDE

BRIZURA  

Tradiční české zapínání dětských náušnic, takzvané náušnice pro miminka. S tímto typem náušnic se v zahraničí setkáte opravdu zřídka, jedná se totiž hlavně o českou a slovenskou šperkařskou specialitu.

Jako první náušnice pro miminko doporučujeme vybrat dětské náušnice se zapínáním na brizuru. Jedná se o zapínání zepředu. Brizurka/háček se zasune do očka na přední straně náušnice. Zapínání na brizuru je velice bezpečné a praktické, dobře se nasazuje a dítě si je snadno nerozepne, riziko ztráty je tedy velmi nízké. Dle závislosti na velikosti ouška lze tyto náušnice nosit asi od 3 měsíců až do cca 6 let.

Náušnice se zapínáním na brizuru naleznete ZDE

KROUŽEK - KLASICKÉ KRUHY

Nejběžnější typ zapínání kruhových náušnic je zasunutí tyčinky do protilehlé trubičky. U menších kruhů může zapínání vyžadovat větší trpělivost. Mezi kruhové náušnice nezařazujeme pouze kruhy, ale všechny tvary, které jsou uzavřené a tvoří je zpravidla tenčí kov. Tyto náušnice by měly být základním doplňkem každé ženy. 

651Běžné klasické kruhové náušnice můžete najít ZDE

FRANCOUZSKÝ ZÁMEK

Druhý typ zapínání kruhových náušnic je zapínání na francouzský zámek, u kterého se drátek zacvakne do protilehlé vidlice. Vhodný u kruhových náušnic větších rozměrů. 

7068

Náušnice s francouzským zapínáním můžete najít ZDE

KLOUBOVÉ ZAPÍNÁNÍ

Tento typ zapínání se využívá převážně u malých kroužků s mechanickou částí uprostřed, která dělí náušnice na polovinu. Náušnice se otevírají v kloubu. Zapínání tvoří kolíček se žlábkem, který zapadá do dírky, přičemž lze zaslechnout charakteristické ,,kliknutí''. Manipulace s náušnicemi je rychlá a jednoduchá.

U tohoto typu zapínání je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Jelikož je stříbro velmi měkký materiál, může při manipulaci dojít k lehkému ohnutí tyčinky zapínání, což může způsobit, že zapínání nebude fungovat správně - nebude docvakávat. V tomto případě však vždy stačí pouze tyčinku jemně posunout / ohnout tak, aby opět do žlábku zapadala. Jakmile je zapínání řádně zapnuto, jedná se o velmi bezpečný druh zapínání.

4680 Stříbrné OPÁLOVÉ KROUŽKY_1

Kloubové náušnice můžete najít ZDE

DÁMSKÝ PATENT

Jedno z nejznámějších a nejkvalitnějších zapínání. Mechanická klipsa se po zapíchnutí háčku do ušní dírky uzavře, tím zabrání vypadnutí náušnice. Manipulace je velmi jednoduchá a rychlá. Zapínání rovněž působí elegantně. Vyhovuje spíše větším šperkům.

2704 PERLA

Náušnice s dámským patentem najdete ZDE

PROVLÉKACÍ ŘETÍZEK

Tento typ zapínání je velice jednoduchý a používá se spíše u extravagantnějších náušnic. Princip je takový, že řetízek jednoduše provlečete ušní dírkou a náušnici necháte viset. Ztráta náušnic je neobvyklá, jelikož obě strany řetízku bývají vyvážené a tak nehrozí vyvléknutí.

5133 provlékací řetízek OLIVIE

náušnice s provlékacím řetízkem naleznete ZDE

ZÁVĚSNÝ HÁČEK

Zapínání využívané převážně u visacích náušnic. Nasazení na ucho je jednoduché a rychlé. Jednoduše stačí zapíchnout a provléknout do ušní dírky. Tyto náušnice je důležité si na noc odkládat, aby se náušnice nevyvlékly nebo vás háček v noci neporanil.

Náušnice na závěsný háček najdete ZDE

UZAVÍRATELNÝ HÁČEK

Tento typ zapínání je častý u visacích náušnic. Náušnicový háček se jednoduše zahákne do spodního háčku. Jedná se o vylepšenou verzi klasického závěsného háčku. 

15171517 a

dětské náušnice s uzavíratelným háčkem naleznete ZDE a dámské ZDE

 

RUSKÝ PATENT

Ruský patent, někdy nazývaný též francouzský, má téměř neviditelné zapínání, jelikož je skryté za ušním lalůčkem a nezasahuje do tvaru a provedení náušnic. Používá se především u větších náušnic nebo plesových šperků. Pro otevření stačí jemně posunout vystrčený konec tyčinky směrem vzhůru. 

5482 ruský patent OLIVIE

Náušnice se zapínáním na ruský patent najdete ZDE

NASAZENÍ

Nepotřebujete žádnou ušní dírku. Náušnice se prostě nasadí v horní polovině ucha a mírně stlačí, aby nepadala. Tento typ se využívá převážně u náušnic na jedno ucho, tzv. záušnic. 

0643 nasazení

Náušnice na nasazení najdete ZDE

.