Často kladené dotazy

 

 

Bilelogo

 

1) Jsou všechny vaše šperky ze stříbra a jsou označeny puncem?

Všechny šperky na OLIVIE.cz jsou ze stříbra. Puncování šperků i komponentů z drahých kovů upravuje puncovní zákon č. 539/1992 Sb.. Ryzost označuje obsah čistého drahého kovu ve slitině, ze které je daný komponent či šperk vyroben. Ryzost se vždy vyjadřuje v tisícinách (1/1000). Obsah ryzího stříbra ve šperku, komponentu či řetízku udává tzv. ryzostní značka. Nejčastěji se můžete setkat se stříbrem o ryzosti 925/1000, jež můžete znát též pod názvem sterlingové stříbro. Tato klenotnická slitina obsahuje 92,5 % ryzího stříbra a zbylých 7,5 % obsahu tvoří nejčastěji měď.

Povinně musí být značeno puncem stříbrné zboží, které váží více než 3,49 gramů. Lehčí komponenty či šperky spadají do kategorie podlimitního zboží. To by ovšem mělo být označeno alespoň ryzostní značkou. Výjimku pak tvoří drobné komponenty, kde není značení ryzostní značkou z technologických důvodů možné. 

2) Jsou na OLIVIE.cz také jiné materiály než stříbro 925?

Celá naše nabídka se skládá ze šperků ryzosti 925/1000, avšak některé naše stříbrné šperky mohou obsahovat krystaly, krystaly Swarovski, kubické zirkony, sladkovodní nebo plastické perly či polodrahokamy.

3) Co je to sterlingové stříbro?

Tento název se používá v anglicky a německy mluvících zemích a označuje velmi kvalitní stříbro - stříbrnou slitinu 925/1000, říká se mu též mincovní stříbro. V ČR se tento výraz moc nepoužívá, jelikož se u nás vyrábějí a prodávají šperky převážně z této slitiny. Chcete-li se tedy vyhnout zklamání a ošklivým alergiím, pátrejte po stříbrných špercích s označením 925. To zaručuje min. 92,5 % čistého stříbra a 7,5 % jiného kovu, nejčastěji mědi. Obsah mědi ve slitině je příčinou tmavnutí stříbrných šperků na vzduchu. Stříbro je oproti zlatu mnohem náchylnější k oxidaci, kterou způsobuje pot, ale také různé agresivní plyny v ovzduší. Stoprocentně čisté stříbro je příliš měkké, proto se ve šperkařství nepoužívá. Vyhýbejte se slitinám s nižším obsahem stříbra, tzv. německému stříbru nebo stříbru s niklem. Právě ten způsobuje při nošení často alergie. Vůbec nejlepší volbou je sterlingové stříbro s antikorozní úpravou ochraňující ryzí stříbro proti oxidaci po dlouhou dobu. Šperky mají teplejší tón než rhodiované stříbro a zanechávají přirozenou krásu stříbra.

O stříbrné šperky je důležité správně pečovat, vyhnout se styku s chemikáliemi, skladovat je odděleně a občas je vyčistit speciálními přípravky či ultrazvukem. Doporučuje se mít šperky uložené v hadříku či látkovém pytlíku. Nejvhodnější pro uložení stříbrných šperků je speciálně impregnovaný hadřík, který zpomaluje oxidaci šperků. K čištění stříbrných šperků používejte nejlépe leštící hadříky.

4) Jaký rozdíl je mezi krystalem a zirkonem?

Krystal používaný ve šperkařství je syntetický kámen, který svým složením odpovídá sklu, tzv. vybroušené sklo.

Zirkon je nejstarší známý minerál na Zemi a bývá označován také jako "syntetický diamant", jelikož má podobné vlastnosti. Je vytvořen chemickým procesem s účelem dát tomuto kameni skutečnou barvu, vysoký jas a tvrdost. Při kvalitním zpracování zirkonu laik nikdy nepozná rozdíl mezi diamantem a zirkonem.

Hlavní rozdíl mezi těmito kameny je v jejich tvrdosti a od tvrdosti kamene se odráží jeho kvalita a životnost. Čím tvrdší, tím pomaleji se opotřebí jeho hrany a déle si tak udrží svůj počáteční lesk. U krystalů vyrobených ze skla je tvrdost max. 6 na Mohsově stupnici tvrdosti (1 -10). Zirkon má na této stupnici 8 až 9 a od skutečného diamantu ho dělí skutečně málo. Šperky vyrobené z krystalu jsou sice levnější, ale také mají kratší životnost. Oproti tomu šperky vyrobené ze zirkonu jsou dražší, nicméně jejich životnost je mnohonásobně vyšší. Kubický zirkon je nejlepší alternativou diamantu.

5) Jak můžu určit velikost prstenu?

Velikosti a dostupné množství na skladě u každého prstenu lze sledovat na stránce jednotlivého produktu. Prsteny, u kterých není zobrazena velikost, jsou nastavitelné. Velikost prstenů na našich stránkách jsou velikosti USA. Běžné dámské velikosti jsou 6 až 8. Tabulku pro správné určení velikosti najdete zde: VELIKOSTI PRSTENU

6) Za jak dlouho obdržím svou zásilku?

Všechny šperky máme skladem a zásilky odesíláme nejpozději do 1 pracovního dne!

Jste-li z ČR a zadali jste objednávku do 9 hodin, bude odeslána ještě téhož dne a Vy ji obdržíte následující pracovní den. PPL doručuje i v sobotu. Jedná se o všechny objednávky, u kterých byla zvolena platba dobírkou.

Ostatní objednávky budou odeslány okamžitě, jakmile se platba připíše na náš bankovní účet. Např. on-line platby prostřednictvím GoPay jsou na našem účtu okamžitě a mohou být také ihned odeslány.

Zvolíte-li platbu převodním příkazem, záleží na tom, jakou máte banku. Naše účty jsou u FIO banky a Vaše platby z FIO na FIO jsou u nás ihned. U ostatních bank se čeká na připsání asi 24 hodin.

Jste-li ze Slovenska, počítejte se 3-4 dny. Zásilky na Slovensko přepravuje PPL a následně DHL.

7) S jakou přepravní společností spolupracujete?

Spolupracujeme s Českou poštou a PPL. Na Slovensku doručuje zásilky DHL. Česká pošta nabízí největší počet míst, kde si zásilku můžete vyzvednout. PPL doručuje také v sobotu. Obě společnosti Vám balíček doručí až domů ve velmi krátké době. Pohyb zásilek můžete sledovat on-line.  Doba dodání je 1-2 dny.

8) Jaké způsoby plateb akceptujete?

Přijímáme on-line platby prostřednictvím GoPay anebo zadané bankovním převodem. Svou objednávku můžete také zaplatit přepravci až při doručení buď v hotovosti (Česká pošta, PPL) nebo kartou (PPL).

9) Nezdařila se mi online platba kartou. Jak můžu nyní zaplatit svou objednávku?

Můžete zaplatit příkazem ze svého účtu:

ČR: Číslo našeho FIO účtu v korunách: 700500700/2010, VS: číslo objednávky

SLOVENSKO: Platební údaje v EUR. IBAN: CZ8220100000002001038288, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX, Variabilní symbol: číslo objednávky, Číslo účtu FIO: 2001038288/2010

10) Je bezpečná on-line platba na Vašem eshopu?

Ano. Používáme certifikát SSL. To znamená, že všechna data jsou šifrována a že proces platby je 100% bezpečný. Ve Vašem prohlížeči můžete vidět ikonu, která indikuje Vaši online ochranu.

11) Je možné zakoupené šperky vrátit?

Ano, všechny zakoupené stříbrné šperky můžete vrátit do 14dnů bez udání důvodů a my Vám vrátíme peníze na bankovní účet, který uvedete ve formuláři Odstoupení od smlouvy. Formulář naleznete zde: ODSTOUPENÍ OD SMLOUVY

12) Je možné zakoupené šperky vyměnit za jiné?

Ano, stačí, když nám šperk pošlete zpět spolu s vyplněným formulářem pro výměnu zboží. Nejlevnější a dostačující variantou, jak šperk vrátit, je poslat ho doporučeným dopisem, nejlépe v bublinkové obálce. Formulář pro výměnu naleznete zde: VÝMĚNA ZBOŽÍ

13) Do kdy je možnost výměny šperků, které chci koupit jako vánoční dárek?

Žádné obavy. Šperk si můžete koupit již nyní v předstihu, a pokud nebude obdarované vyhovovat, může ho, pokud byl nenošený, vyměnit za jiný až do Tří králů, tj. do 6.ledna.

14) Proč se stříbro stane matným?

Matování je přirozeným důsledkem reakce stříbra se vzdušnými elementy, jako jsou například, síra a vodík.

15) Jak se můžu starat o moje stříbrné šperky?

Největším nepřítelem stříbrných šperků jsou chemické látky. Postarat se o stříbro, v podstatě znamená vyhnout se jakýmkoliv chemikáliím používaných v domácnosti, např. chloru nebo čpavku nebo jít na koupaliště s chlorovanou vodou. Tyto látky mohou poškodit stříbro.

Škodlivé mohou být i kosmetické přípravky, laky na vlasy, krémy, parfémy, tělová mléka, odličovací přípravky nebo make-up. Stříbro je náchylné k černání povrchu, což je vyvolané oxidací na vzduchu či příliš kyselým pH faktorem vaší pokožky a vylučovaného potu. Uchovávejte je vždy odděleně od jiných šperků. Pokud je zrovna nenosíte, doporučujeme zabalit do čistícího hadříku.

16) Jak vyčistit stříbrné šperky?

To vás zřejmě překvapí, ale nejlepší způsob jak udržet stříbrné šperky v dobrém stavu je neustále je nosit. Vlhkost a uskladnění stříbra může vést k matování (oxidaci). Důsledkem je načernalá barva, která se objeví na povrchu šperků. Naštěstí, matování lze snadno odstranit.

Nejoblíbenější variantou čištění stříbra je použít speciální roztok, který je běžně k sehnání ve většině drogerií – máte pak jistotu, že se povrch nenaruší. Použít můžete také speciální hadříky, které šperk také velmi dobře vyčistí.  Další variantou je čištění roztokem vody a prášku do pečiva, vody a jedlé sody nebo bílou zubní pastou, případně popelem. Nejedná se o žádnou fámu, je to skutečně tak. Popel stačí nasypat do mírně navlhčeného hadříku a šperk velmi jemným tlakem otírat. Svůj oblíbený šperk můžete také odnést do klenotnictví, kde čištění provádějí vesměs na počkání.

17) Jak pečovat o pozlacené šperky

Pozlacené šperky chraňte před mechanickým opotřebením a třením.  Ale není třeba se obávat. Pokud se něco stane, tak můžete využít služeb jakéhokoliv klenotníka, který nabízí službu nového pokovování.  

18) Mohou přijít šperky s epoxidovou barvou do styku s vodou?

Ne. Epoxidová barva by se mohla smýt nebo sloupat. Tyto šperky chraňte před namočením.

19) Obsahují stříbrné šperky z OLIVIE.CZ nikl a olovo?

Ne. Naše šperky ze stříbra ryzosti 925 jsou v souladu s Mezinárodním právem tykajícím se obsahu olova, niklu a těžkých kovů. Naše výrobky jsou pravidelně testovány s cílem zajistit shodu s těmito právními předpisy.

20) Co to znamená E- pokrytí (e-coating)?

Jedná se o ochranný povlak. Tato metoda využívá elektrický proud k nátěru kovového povrchu organickým lakem. Čirá lakovaná vrstva poskytuje stříbru ochranu proti poškrábání a zvyšuje životnost lesku stříbrného šperku.  Pokryje se tak každá skulinka. Šperky pokryté touto metodou mají teplejší tón než rhodiované stříbro a zanechávají si svou přirozenou krásu bez obav z poškození.

21) Odkud pocházíte?

Jsme ryze český on-line prodejce šperků se sídlem v České republice. Pracujeme se spolehlivými a ověřenými dodavateli. Naše stříbrné šperky jsou pravidelně testovány v souladu s normami EU a USA. Jsme registrováni u Puncovního úřadu. Používáme odpovědnostní značku MOL.

 22) Nabízíte úpravy šperků - zkracování, zmenšování, gravírování?

Úpravy šperků nenabízíme. Berte prosím na vědomí, že pokud si šperk necháte upravit, automaticky ztrácíte záruku na zboží zakoupené v našem obchodě. 

 23) Co znamenají jednotlivé puncy?

Na každém šperku můžete najít několik různých značek - ryzostní, výrobní nebo odpovědnostní a státní puncovní značku. Ryzostní a výrobní značky dávají na šperk sami výrobci. Odpovědnostní značky razí dovozci a státní puncovní značku může dát na šperk pouze puncovní úřad a plní funkci hlavní kontroly. Každá značka má svůj význam a sděluje vám o šperku jiné informace.

Puncovní úřad spadá do státní správy a jeho hlavní náplní je kontrola ryzosti drahých kovů. Právě tato činnost důkladně prověřuje výrobce i obchodníky se šperky. V rámci kontrol se  mimo jiné provádí také chemické analýzy a jiné specifické testování šperků. Naše společnost Moje OLIVIE s.r.o. je registrována u puncovního úřadu v Praze pod registračním číslem 12308.

Odpovědnostní značky pomáhají najít výrobce nebo dovozce šperků.  Vyražení těchto značek na zboží si zajišťuje výrobce nebo dovozce sám. V Česku se téměř vždy odpovědnostní značky vyznačují dvěma nebo třemi písmeny, často iniciálami společnosti.

Odpovědnostní značka společnosti Moje OLIVIE s.r.o. je MOL:

MOL

Šperky, v podlimitní hmotnosti, která je u stříbra 3 gramy, kontrole puncovního úřadu nepodléhají, nemusí tedy být označené státní puncovní značkou, ale je u nich povinné označení ryzostní a odpovědnostní značkou.

Stříbrné šperky o váze nad 3 gramy se musí dle puncovního zákona předložit ke kontrole Puncovnímu úřadu a musí být nejprve označeny ryzostní a odpovědnostní značkou a poté předloženy ke kontrole puncovnímu úřadu, které je označí státní puncovní značkou. Pro šperky ryzosti 925/1000 je to punc s hlavou kamzíka a číslicí 2.

 Vyobrazení-českých-puncovních-značek