Šperky ke křtinám

Křest patří k nejvýznamnějším okamžikům po narození miminka. Je to počátek cesty víry v Ježíše Krista, a právě křtem se děťátko stává Božím dítětem, tedy křesťanem. Tento den je velkou událostí pro celou rodinu, ale i blízké přátele, pro které je čest, že se mohou takto významného momentu účastnit.

Křest se netýká pouze čerstvě narozených dětí

Křest se netýká pouze dětí, ale pro křest se během svého života může rozhodnout také dospělý člověk. Samotným křtem dospělého pak dochází k odpuštění a smytí jeho vlastních hříchů. U křtu dětí dochází pouze k obmytí z dědičného neboli prvotního hříchu, který si přináší každý už svým zrozením na svět od doby Adama a Evy. U pokřtěných je potřeba, aby byli věřící, u dětí se naopak křtí na víru rodičů, případně kmotrů.

Kdo je kmotr a proč je tolik důležitý?

Kmotr je při obřadu nezastupitelná osoba. Obvykle se jedná o partnerskou dvojici, ale není to přímo vyžadováno. Důležité je, aby kmotr byl pokřtěný nebo alespoň biřmovaný. Kmotry samotnými bývají často blízcí příbuzní a doporučuje se, aby mezi kmotrem a svěřencem nebyl příliš velký věkový rozdíl. Je totiž myšleno na to, že kdyby rodiče děťátka postihla nějaká tragédie, tak přímo kmotr a kmotra by měli být vhodnou náhradou. Kmotři také na sebe do jisté míry berou zodpovědnost, že budou dítěti průvodci životem a rodičům budou pomáhat s výchovou dítěte ve víře.

Jak se připravit na křest?

Samotná křest vyžaduje určitou přípravu. Tím je hlavně splnění některých náležitostí, které jsou nutné pro správný průběh takto významné události. Příprava na křest probíhá v každé farnosti trošku jinak. Kněz vždy rozhoduje o průběhu i o délce přípravy. Je každopádně jednodušší, pokud jste na konkrétní farnosti uzavřeli sňatek nebo se jedná o křest dalšího dítěte.  Většinou se rodiče obracejí na farnosti, do které patří podle místa bydliště, ale není to podmínkou. Je možné se domluvit i s knězem z jiné farnosti. A jaké podmínky pro křest dítěte je potřeba splnit?

- Je nutné souhlas obou rodičů nebo zákonného zástupce.

- Vybrat kmotry.

- Navázat kontakt s knězem a zajistit potřebné náležitosti.

- Rodiče před křtem často podstoupí svatou zpověď.

- Je také dobrým zvykem dát farnosti finanční milodar, ale to vždy záleží na rozhodnutí rodičů, křest je zdarma.

- Na křest je nutné vzít s sebou rodný list dítěte, oddací list, případně potvrzení o církevním sňatku.

Nezapomeňte ani na křestní svíci a bílou košilku pro miminko, což jsou hlavní symboly křtu. Košilka mívá ozdobným písmem vyšité, nebo napsané jméno dítěte a datum narození i této události. Toto typické oblečení na křest má silný význam, protože představuje čistotu a nejvyšší ideály křesťanství. Oproti tomu plamen křestní svíce znázorňuje zmrtvýchvstalého Krista, který zvítězil nad tmou hříchu a smrti. Světlo víry má děťátku svítit na jeho cestě životem

Co darovat ke křtu?

Nikde není předem dáno, jaký dárek se ke křtu hodí. Záleží tak zcela na vás, případně se můžete domluvit s rodiči děťátka, co pořídíte. Jak už jsme uváděli, tak křest se nemusí týkat pouze miminek, ale také dospělého člověka. Nejlepší volbou jsou určitě dárky s církevní symbolikou a takové, které dotyčnému budou připomínat tuto významnou událost po mnoho let. Křest je mimořádný okamžik a je jedno, jestli se týká malého dítěte nebo dospělé osoby. Vždy jde o důležitý den, proto i dárek bychom měli volit s patřičnou úctou.

Hlavní dárek při křtu dává kmotr nebo kmotra, ostatní dávají spíše maličkosti. Nejlepším a nejčastěji dávaným dárkem pro tyto příležitosti je šperk. Je přitom úplně jedno, koho se křest týká, jelikož se šperky hodí pro děti i dospělé, muže i ženy. Tento dárek totiž splňuje vše, co se od něho očekává. Je hodnotný, vhodný pro mimořádné příležitosti, dá se dědit z generace po generaci a díky velkému výběru snadno vyberete ten pravý.

Jaký šperk se hodí ke křtu?

Výběr záleží samozřejmě na vás, ale často se právě ke křtu dávají šperky s náboženskou tematikou. Na prvních místech oblíbenosti jsou tak andělíčci v různých podobách a také křížky. Pokud se chystáte na křest miminka, velmi populární jsou náušnice, které rozzáří ouška každé malé princezně. Mohou mít různé motivy, především se ale zaměřte na typ zapínání a aby byly bezpečné a zdravotně nezávadné. Vzhledem k tomu, že se křtí hlavně malá miminka, zvolte jako dárek pro takto malé děti i vyhovující náušnice.

Zapínání na brizuru – jinak se jim říká také náušnice pro miminka. Mají velice bezpečné zapínání a jsou praktické, protože se snadno nasazují.

Zapínání šroubkové - i tento typ je vhodný pro děti, protože je označován jako jeden z nejbezpečnějších.

Zapínání na puzetu - je vhodné pro miminka přibližně od půl roku. Zapínání je velmi jednoduché, ale současně může dojít k případné ztrátě puzety nebo rovnou celé náušnice.

Oblíbenými šperky ke křtu jsou i přívěsky. Pro takto významné události nabízíme například s Pannou Marií, krásným andělíčkem, propracovaným křížkem i stříbrný otevírací medailonek ve tvaru srdce. Některé ze šperků ke křtu nabízíme také pozlacené.

Jak vidíte, zvolit dárek ke křtu nemusí být nic složitého. Šperky se osvědčily i v tomto případě a plní svou úlohu naprosto dokonale. K významným událostem totiž nepatří jen velké oslavy, ale také dárky, které potěší a budou připomínat vše krásné, co tyto dny přináší.

281 položek celkem
Stříbrné 5mm náušnice sladkovodní BÍLÉ PERLY ze stříbrnictví OLIVIE.
1 090 Kč / pár
7978
Stříbrný náhrdelník souhvězdí zvěrokruhu BERAN ze stříbrnictví OLIVIE. Dokonalý narozeninový dárek.
1 750 Kč / ks
8001
Luxusní náušnice YUKI se zapínáním na ruský patent.
1 290 Kč / pár
8344
Stříbrné náušnice SAFÍR ze stříbrnictví od OLIVIE. 7246
Stříbrné kroužky gold PERLA pozlacené. 7151
Přívěsek SRDCE je rhodiovaný, vyrobený je ze stříbra ryzosti 925/1000. Stříbrnictví OLIVIE. Špičková kvalita. Vhodný ke gravírování. 8077
Stříbrné náušnice SRDÍČKO se zapínáním na šroubek ze stříbrnictví OLIVIE. Nejkrásnější dárek z lásky k Valentýnu. 8378
Stříbrné kroužky SRDCE od OLIVIE
1 180 Kč / pár
7434
Nahoru
Další produkty