Černají stříbrné šperky? 4 věci, kterých se vyvarujte

Šperky ze stříbra patří k nejprodávanějším po celém světě. Dobře vypadají, jsou moderní a cenově dostupné. Mají ale i své zápory. Stříbro je relativně měkký kov, který je náchylný k mechanickému poškození. A černá. Důvodem je jeho oxidace.

„Pravé stříbro nečerná!“ Tak tohle je celkem rozšířená fáma. Černání stříbra není závadou šperku, je to jeho vlastnost. Někomu vydrží stříbrné šperky jako nové i roky, jinému začnou měnit barvu už po pár dnech. Proč? Může za to oxidace. Oxidace je běžnou reakcí stříbrné slitiny na kyselé složky jako je např. pH faktor pokožky, pot, nebo ušní maz. Jde o přirozený jev, kterému nelze nijak zabránit a není tedy důvodem k reklamaci. Lze ho pouze oddálit pravidelným čištěním šperku, např. pomocí hadříku na stříbro nebo čističe. Šperky bez kamenů je vhodné občas odmastit v teplé vodě s Jarem. Tímto pravidelným odmašťováním můžete černání stříbra výrazně zpomalit.

Černání nejčastěji způsobují sloučeniny síry (sirovodík) obsažené ve vzduchu. Působením sirovodíku šperk černá, ať už chceme nebo ne. Reakci urychluje vlhké prostředí, takže řetízky, náramky nebo prstýnky zčernají při pocení rychleji. Proces oxidace se dá zpomalit lepším skladováním, nejlépe v suchu, temnu a v sáčku nebo krabičce. Prodávají se i speciální sáčky a utěrky napuštěné různými roztoky, které zpomalují oxidaci stříbra. Nutno ovšem dodat, že i tak bude stříbro, byť výrazně pomaleji, oxidovat. A dříve nebo později bude nutné zčernalý stříbrný šperk vyčistit.

Pot – hodně záleží na pH faktoru pokožky, proto je možné, že na někom stříbro černá rychleji a intenzivněji. V potu je sice malé, ale pro zčernání stříbra významné množství sirovodíku. U někoho mohou stříbrné šperky skutečně zčernat dříve.

  • Čeho se vyvarovat, pokud máte stříbrný šperk?

CHLOR
Stříbru vadí chlorovaná voda v bazénech anebo v termálních pramenech. S chlorem se setkáváme taktéž v dezinfekčních a bělících prostředcích. Některé čisticí prostředky v domácnosti obsahují chemické látky, které šperkům škodí. Při úklidu proto používejte gumové rukavice.

VAŘENÍ
Perly nemají rády ocet, zelí ani červenou řepu. V kuchyni při vaření proto perly raději odložte.

Lak na vlasy, líčení, parfém
Náušnice si nasazujte až po nalakování účesu. Perly jsou choulostivé na mechanické poškrábání a působení chemických látek. Proto se nejprve naličte, nalakujte účes, aplikujte parfém a teprve potom si nasaďte náušnice a ozdobte se dalšími šperky.

Sport
Pokud se chystáte do tělocvičny či sportovat v přírodě, měli byste všechny šperky raději nechat doma, jinak jim hrozí mechanické poškození. Zvýšený kontakt s potem jim také nepřidá nic k dobru.

Drahé kovy jsou v ryzím stavu většinou na vzduchu i ve vodě stálé. Při výrobě šperků se ale používá slitin, jejichž stálost se na vzduchu i ve vodě snižuje s klesajícím obsahem drahého kovu. V případě, že je váš šperk vyroben ze sterlingového stříbra ryzosti 925/1000 bez povrchové úpravy, tak zčerná. To je fakt. Pro klenotnické účely se nejčastěji používá slitina stříbra s mědí.

  • Zastaví rhodium oxidaci stříbrných šperků?

Rhodium je stálý, tvrdý kov, který má stříbrný lesk a chrání šperk proti poškrábání. Důležité je, že nečerná při kontaktu s chemickými prvky v ovzduší! Pokud tedy chcete, aby vám stříbrné šperky dlouho zářily jako nové, vybírejte raději vždy rhodiované. Pokrytí šperku tenkou vrstvou kovového rhodia nebo ryzího stříbra zvyšuje lesk i odolnost šperku vůči vnějším vlivům, jako je světlo nebo lidský pot. Díky této ochranné vrstvě si stříbrné šperky zachovávají svůj lesk daleko delší dobu. Krycí vrstva se však postupně zmenšuje a to hlavně vlivem mechanického působení. Nejčastější je to u prstýnků, protože prsty o sebe vzájemně třou a rhodium mohou ošoupat. Pomohou vám v klenotnictví, kde provádějí opětovné rhodiování, jehož cena se pohybuje dle hmotnosti šperku. Za 1 gram zaplatíte asi 50 Kč. Rhodium je velice drahý prvek, jeho cena je mnohem vyšší, než cena zlata.

Při domácím čištění se rhodiované šperky nesmí drhnout, vrstva rhodia by se mohla ošoupat dříve a pokovení by bylo nutné obnovit.

  • Jaké jsou nejlepší postupy a metody čištění stříbra?

Doporučujeme používat běžně dostupné přípravky pro čištění stříbra jako je čistící utěrka nebo čistící roztok na stříbro. V případě, že šperk obsahuje lepené kameny nebo perly, vyhněte se tekutým přípravkům. Voda by mohla lepidlo rozpustit a kámen by vypadl. Pokud domácí čištění nepomůže, obraťte se na jakékoli klenotnictví.

;