O výběru šperku

O výběru šperku

Jak určit správnou velikost prstenu?

Velikostní tabulku a návod, jak změřit velikost prstenu najdete zde: Velikosti prstenů.

Jak vypadá prsten na ruce?

Pokud u produktu nenajdete šperk na modelce, kontaktujte nás emailem nebo nám napište na FACEBOOK a my vám co nejdříve poskytneme podrobnější fotografie.

Z jakých materiálů jsou šperky na OLIVIE.cz

Internetové klenotnictví OLIVIE se specializuje výhradně na stříbro. V naší nabídce najdete jen stříbrné šperky ryzosti 925/1000.

Alergie na šperky

Symptomy alergie při nošení šperků jsou běžné, ale často špatně diagnostikovány, protože v drtivé většině případů, je látkou, způsobující alergii nikl, ne samotné stříbro. Spolu s mědí je nikl další příměsí přidávanou ke stříbru, která zpevňuje stříbrnou slitinu a díky této příměsi se z něj dají formovat šperky. 

Podle statistik trpí alergií na nikl každý sedmý člověk, avšak i této alergii lze předcházet. Hlavní chybou je používání šperků při úklidu a mytí. Před těmito činnostmi je potřeba si své šperky odložit, především prsteny, pod kterými mohou uvíznout zbytky mýdla a čisticích prostředků, které rozpouštějí ochrannou vrstvu pokožky a nikl tak působí na nechráněnou kůži. Stejný efekt má pocení, proto byste neměli zapomínat své šperky sundávat před fyzickou zátěží.

Je důležité si vybírat šperky označené výhradně symbolem 925, k jehož tvrzení není používán nikl. Bezpečné jsou pak také rhodiované šperky, které jsou odolnější proti oděru, avšak je nutné brát v úvahu, že i vrstva rhodia se časem může opotřebovat, proto je čas od času třeba šperk překontrolovat, případně znovu potáhnout v klenotnictví.

 
Co je to Sterlingové stříbro?

Jedná se o stříbrnou slitinu 925/1000. Ta obsahuje min. 92,5% čistého stříbra a 7,5% jiného kovu, nejčastěji měď. V ČR se prodávají šperky převážně z této slitiny. Stoprocentně čisté stříbro je příliš měkké, proto se v šperkařství nepoužívá. Vyhýbejte se slitinám s nižším obsahem stříbra nebo stříbru s niklem. Právě ten způsobuje při nošení často alergie. Vůbec nejlepší volbou je sterlingové stříbro s povrchovou úpravou rhodiem nebo platinou.

Jaký je rozdíl mezi krystalem a zirkonem?

Krystal používaný v šperkařství je syntetický kámen, který svým složením odpovídá sklu, tzv. vybroušené sklo.

Zirkon je nejstarší známý minerál na Zemi a bývá označovaný také jako "syntetický diamant", protože má podobné vlastnosti. Je vytvořený chemickým procesem s účelem dát tomuto kamenu skutečnou barvu, vysoký jas a tvrdost. Při kvalitním zpracovaní zirkonu laik nikdy nepozná rozdíl mezi diamantem a zirkonem.

H
lavní rozdíl mezi těmito kameny je v jejich tvrdosti a od tvrdosti kamenu se odráží jeho kvalita a životnost. Čím tvrdší, tým pomaleji se opotřebují jeho hrany a déle si tak udrží svůj počáteční lesk. U krystalů vyrobených ze skla je tvrdost max. 6 na Mohsově stupnici tvrdosti (1 -10). Zirkon má na této stupnici 8 až 9 a od skutečného diamantu ho dělí neskutečně málo. Šperky zdobené krystaly jsou sice levnější, ale také mají kratší životnost. Oproti tomu šperky osazené zirkony jsou dražší, avšak jejich životnost je mnohonásobně vyšší. Kubický zirkon je nejlepší alternativou diamantu.

Obsahují stříbrné šperky z OLIVIE.cz nikl a olovo?

Ne. Naše šperky ze stříbra ryzosti 925 jsou v souladu s Mezinárodním právem o obsahu olova, niklu a těžkých kovů. Naše šperky jsou pravidelně testované s cílem zabezpečit shodu s těmito právními předpisy.

Nabízíte také úpravy šperků - zkracování, zmenšování, gravírování?

Úpravy šperku neprovádíme. Berte prosím na vědomí, že jakmile si šperk necháte upravit, automaticky ztrácíte záruku na produkt zakoupený v našem obchodě.