Jak vyčistit stříbrný šperk?

 

Magazín - Jak vyčistit stříbrný šperk OLIVIE

Všimli jste si, že vám vaše stříbrné šperky začaly černat? Říkáte si, jak je to vůbec možná a hlavně, proč? Nebojte se, černání stříbra je přirozený proces, jménem oxidace. Oxidace je chemická reakce stříbra na sloučeniny síry v atmosféře nebo na lidský pot. Tento proces se dá však zpomalit tou správnou péči o šperky. Pokud váš šperk již výrazně zčernal, je potřeba jednat. Ukážeme vám několik způsobů, jak si doma vyčistit stříbrné šperky.

Čištění stříbra doma

Chtěli byste vrátit svým zčernalým šperkům lesk, ale nemáte čas vyrazit k odborníkovi do klenotnictví? Nebojte, stříbrné šperky zvládnete vyčistit i sami doma.

1) Alobal a sůl

Lžičku kuchyňské soli rozmíchejte v mističce horké vody a potom do misky vložte alobal a následně do misky vložte váš stříbrný šperk. Nechejte tuto koupel pár sekund působit, následně šperk vyndejte a osušte hadříkem. Tento způsob však není vhodný pro šperky se zirkony, perlami nebo jinými kamínky.

 2) Čistící hadříky

Skvělým způsobem jak vyčistit a vyleštit zašlé stříbrné šperky je pomocí speciálního hadříku na čištění. Jedná se textilní hadřík napuštěný speciálním roztokem na stříbro, hadřík však nenamáčejte do vody! Zašlý stříbrný šperk jednoduše otřete a pořádně vyleštěte. Leštění a otírání šperků doporučujeme dělat také preventivně a nečekat, až šperk zoxiduje. 

 
3) Alobal a prášek na pečení

Porcelánovou misku vyložte alobalem a naplňte vodou ohřátou na 80 ° C a přimíchejte polévkovou lžíci prášku na pečení. Šperk vložte do roztoku a průběžně ho během lázně obracejte. Po 3 minutách šperk vyjměte a opláchněte studenou vodou a vysušte hadříkem.


4) Čistící koupel na stříbro

Pokud nechcete experimentovat a chcete raději vsadit na jistotu, tak nejlepší způsob jak obnovit krásu svého šperku je použít speciální lázeň pro stříbrné šperky. Lázeň je rychlá a účinná. Šperk stačí ponořit do lázně jen na pár sekund a pak jen opláchnout a osušit, bohužel není vhodná pro šperky s vsazenými kameny.

 5) Ocet

Šperk ponořte do misky s octem a namočeným hadříkem ho omyjte. Nezapomeňte na opláchnutí a vysušení. Nevhodné pro šperky s kameny.

.
x