Umění lidem: Probuďte (nejen) v sobě tvořivost!

 

Ráda bych vám všem představila Kláru Schön, která přibližně před rokem založila sociální projekt, který se jmenuje Umění Lidem. Snaží se navázat kontakt mezi současným, moderním uměním a lidmi, kteří možná nemají k těmto odvětvím přístup, ale jsou kreativní a odhodlaní vyzkoušet nové techniky a získat nové zkušenosti. Více informací si můžete přečíst v následujícím rozhovoru a snad vás i pozitivně naladí na tvoření a podporu druhých lidí!

O čem je vlastně projekt Umění Lidem? Kteří lidé jsou tím myšleni?

Umění Lidem jsem stvořila proto, aby napomáhalo uměleckému rozvoji v sociálních a školských zařízeních, mezi které se počítají dětské domovy, domovy pro seniory nebo handicapované. Společně s lidmi v zařízeních malujeme obrazy, rozvíjíme jejich kreativitu a učíme je nové, moderní techniky. Dílo je možné ihned si zakoupit na výstavě nebo na internetu. Dále tato díla převádíme do digitální podoby a vytváříme z nich grafiky. Ty pak nabízíme firmám, návrhářům a designérům, kteří jsou schopni a ochotni je převést na své výrobky. Z každého prodaného produktu jde určité procento zpět do zařízení na kulturní a společenské aktivity.

 

Kde jsme vaše práce mohli vidět?

Úplně poprvé jsme naše věci představili na Meat Designu v Ostravě v roce 2017. Hned na to jsme uspořádali výstavu v prosinci v Prostějově a pak v únoru tohoto roku se konala výstava spolu s vernisáží v Ostravě v Industrial Gallery. Na všech těchto akcích se všechno dá zakoupit.

Kdo je v tvém týmu?

Tento projekt jsem začala budovat na jaře 2017. V té době také začly vznikat workshopy, a na každý ten workshop chodí pomáhat různí dobrovolníci. Zatím pracuji s nějakými svými kamarády, s nadšenci, které ten projekt zajímá a chtěli by být nějak prospěšní v tom uměleckém směru. V současné době se na nás ale chrlí halda různých dalších příležitostí, výstav a různých akcí, takže hledáme dobrovolníky do týmu.

Pokud bych se chtěla stát dobrovolníkem na workshopech nebo se jinak zapojit do vašeho projektu, jak tedy na to?

Stačí, když budete mít dostatečné nadšení pro věc, rádi komunikujete s lidmi a máte trochu volného času. A samozřejmě pokud jste kreativní, a tato spolupráce by vám udělala radost, neváhejte mě kontaktovat.

S kým jste doposud navázali spolupráce a v jakém směru?

Momentálně spolupracujeme s českou módní návrhářkou Ladou Vyvialovou. Pro tu jsme udělali pár prvních grafik, které nechala natisknout na látku. Z té látky potom ušila šaty, tílka nebo třeba i dámské kalhotky.

Jaké nejbližší akce, workshopy se chystají?

Lada oblečení s potiskem od Umění Lidem prezentovala a nadále bude prezentovat například na Veletrhu Styl-Kabo. Dále budeme na Sdílko marketu v Ostravě Porubě, který se koná v květnu. Začátkem léta se objevíme i v Bratislavě a snad i na Designbloku. V jednání jsou i další akce, o těch vás ale budeme informovat, až budou potvrzené.

 

A teda kdy bude nějaká nejbližší akce, ke které by se případní zájemci nejdřív mohli hlásit?

Další workshop se bude konat 15. 4. 2018 v ateliéru Mimokolektiv v Olomouci. Je to určeno pro lidi, kteří by rádi věděli, jakým způsobem se podobná akce může odehrávat, a rádi by se zúčastnili samotného procesu tvorby. Budeme se zřejmě věnovat abstraktní formě malby, což možná pro některé bude obtížné. Ale mimo jiné je i našim cílem lidi naučit, aby se i k obtížným tématům a abstrakci stavěli pozitivně a neváhali si to alespoň vyzkoušet.

A určitě stále hledáme jak dobrovolníky, tak i samotné firmy, které by neváhaly podpořit tento projekt a využít naše grafiky pro své budoucí produkty.